Festiwal Polskiego kina dla ukraińskich widzów!

Drodzy Widzowie!
Tego lata festiwal filmów polskich dotrze do ukraińskiej publiczności – cieszy nas niezmiernie, że będziemy mogli zaprezentować Wam polskie kino aż do końca lipca. Festiwal odbędzie się w wersji online na platformie www.mojeekino.pl

Filmy dostępne będą w zakładce poświęconej Festiwalowi, w górnym menu. Aby uzyskać dostęp do pokazów, konieczna jest rejestracja na platformie https://www.mojeekino.pl/. Wszystkie pokazy filmowe są bezpłatne, a filmy pokazane zostaną w oryginalnej wersji językowej z ukraińskimi napisami. W programie znalazło się siedem pełnometrażowych filmów fabularnych – wśród nich komedia Jakuba Michalczuka „Teściowie”, której akcja rozgrywa się podczas wesela odbywającego się… po odwołanym ślubie. Głównymi bohaterami są tytułowi teściowie, dwa skrajnie różne małżeństwa pochodzące z różnych klas społecznych, a wręcz z dwóch różnych światów. Będziemy więc mogli zaobserwować zderzenie przedstawicieli inteligencji z ludźmi prostymi, konfrontację zamożnych z uboższymi, „burżuazji” z „proletariatem”. W tytułowych teściów wcielili się Maja Ostaszewska, Marcin Dorociński, Izabela Kuna oraz Adam Woronowicz.

Ukraińskiej publiczności zostanie pokazany również mocny i skłaniający do refleksji film Piotra Domalewskiego „Jak najdalej stąd”, opowiadający o zbuntowanej nastolatce Oli, która marzy o większej niezależności w życiu. Niespodziewane i tragiczne wieści z Irlandii, gdzie od lat pracuje jej ojciec, sprawiają, że samotnie wyrusza w daleką podróż, by sprowadzić ciało zmarłego do Polski. W rolach głównych: Kinga Preis, Arkadiusz Jakubik, Zofia Stafiej, Dawid Tulej, Nigel O`Neill.

W niekonwencjonalnym thrillerze „Ja teraz kłamię” Pawła Borowskiego przeniesiemy się do nieco dystopijnego świata, w którym najważniejszą wartością jest dążenie do bycia na szczycie. Właśnie na takiej obsesji opiera się program rozrywkowy, w którym uczestnicy opowiadają o sobie przed kamerami, a prawdziwą zagadką jest to, które z przedstawianych historii i faktów są prawdziwe. Udział biorą między innymi: przebrzmiała celebrytka, jej mąż, a także chcąca powrócić do pierwszej ligi biznesmenka. Jaka jest wygrana w tej farsie? Powrót na salony, zainteresowanie medialne i spore pieniądze. Co należy poświęcić? Niestety, prywatność oraz najbardziej skrywane tajemnice. W obsadzie znalazły się takie nazwiska jak Maja Ostaszewska, Joanna Kulig, Janusz Chabior, Marian Dziędziel, Adam Woronowicz, Jacek Poniedziałek, Robert Więckiewicz.

„Lombard” Łukasza Kowalskiego to poruszająca i pełna szalonego humoru opowieść o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie potrzebującym. Jola i Wiesiek to para ekscentrycznych biznesmenów z Bytomia. Wraz z trójką swoich pracowników prowadzą prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął, wraz z zamknięciem okolicznych kopalń i szerzącym się w mieście bezrobociem. Mieszkańcy „polskiego Detroit”, pozbawieni środków do życia, przynoszą pod zastaw coraz bardziej absurdalne i bezużyteczne przedmioty. W filmie zobaczycie Jolantę Janiszewską, Wiesława Makowskiego, Sandrę Rzeźniczak, Tomasza Borka, Agnieszkę Kalinowską.

W filmie Janusza Kondratiuka „Jak pies z kotem” pokazany zostanie słodko-gorzki obraz relacji rodzinnych, dla którego inspiracją jest prawdziwa historia. Pełna ironicznego humoru wizja nieszablonowej rodziny, z jej konfliktami i rywalizacją, niepozbawiona momentów wzruszenia i autentycznej bliskości. Gdy starszy z braci, Andrzej, nagle zachoruje, młodszy, pomimo różnic i muru nieporozumień, jaki przez lata wyrósł między nimi, podejmie się opieki nad potrzebującym pomocy bratem. W rolach głównych: Robert Więckiewicz, Olgierd Łukaszewicz, Aleksandra Konieczna, Bożena Stachura. Nie zapominamy również o najmłodszych widzach – w programie znalazł się również film „Tarapaty 2” Marty Karwowskiej. Kiedy z Muzeum Narodowego w Poznaniu znika perła kolekcji – „Plaża w Pourville” Claude’a Moneta, a o kradzież zostaje fałszywie oskarżona ciotka Julki – dzieci muszą odnaleźć obraz i odkryć tożsamość prawdziwego złodzieja. Zgrany duet rozpoczyna śledztwo, ale na horyzoncie pojawia się Felka, zwariowana 12-latka, a razem z nią kłopoty. Opowieść o zazdrości i zaufaniu przeplata się z rozwiązywaniem zagadki kryminalnej. W bohaterów tej historii wcielają się Jakub Janota-Bzowski, Tomasz Ziętek, Pola Król, Mia Goti, Joanna Szczepkowska, Marta Malikowska.

Kolejny film wybrany z myślą o najmłodszych widzach również opiera swoją fabułę o rozwiązywanie zagadki przez głównego bohatera dziecięcego. „Detektyw Bruno” Magdaleny Nieć i Mariusza Paleja to historia ośmioletniego Oskara, który w poszukiwaniu ukrytego przez rodziców prezentu postanawia zatrudnić najlepszego znanego sobie detektywa, bohatera ulubionego serialu, który w rzeczywistości jest wypalonym i nielubiącym dzieci aktorem, przeżywającym kryzys wizerunkowy. W rolach głównych: Piotr Głowacki, Iwo Rajski i Karolina Gruszka.
Nasz Festiwal nie obył by się również bez młodego pokolenia filmowców, czyli studenckich prób przekazu rzeczywistości. W ramach bloku filmów krótkometrażowych „Łodzią po Wiśle” zaprezentujemy nagrodzoną Wyróżnieniem Specjalnym w konkursie filmów polskich na Krakowskim Festiwalu Filmowym animację „Zieleń” Karoliny Kajetanowicz. Widownia zgromadzona na sali kinowej w Stambule będzie miała także okazję zobaczyć „Trzy skoki do szczęścia” Artura Hanaja, czarną komedię o życiu kilku zwierząt: pary żółwi, niedźwiedzia i małpy – trenera personalnego. Dzięki ezopowej narracji twórca opowiada o współczesnych problemach egzystencjalnych przypisując je zwierzętom. Weronika Szyma w animowanym dzienniku z podróży „Pewnego razu w Izraelu” przedstawi naszym widzom historię dziewczyny zakochanej w Palestyńczyku i jadącej po raz pierwszy do Izraela, gdzie jej wizja świata zostanie skonfrontowana z rzeczywistością. W etiudzie dokumentalnej „Opus magnum” Filipa Bojarskiego poznajemy historię Wacława, który w swojej autobiografii opisał losy założonej przez siebie w czasie II Wojny Światowej tajnej organizacji konspiracyjnej – wizerunek wyłaniający się z kart książki pozostaje jednak w sprzeczności ze wspomnieniami jego najbliższych krewnych. „Wenus z Willendorfu” Zuzanny Grajcewicz to przewrotna wizja świata, w której kanony piękna wyznaczane są przez nadwagę, a główna bohaterka chcąc przytyć by dostosować się do otoczenia, walczy ze swoją chudością w klinice Fit&Fat. Z kolei w „Warzywach i owocach” Macieja Jankowskiego poznajemy otyłego dwunastolatka, który wstydzi się swojej matki i chcąc ją zmienić, doprowadza do jej upokorzenia. Zapraszamy do spędzenia lata z polskim kinem!

Fundacja WSPIERAM

ul. Dywizjonu 303 nr 161, lok.U1
01-470 Warszawa

www.myzwamiwyznami.pl