Goście

Maria Molenda – historyk, kostiumolog, kostiumograf

Maria Molenda Absolwentka historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas studiów magisterskich wyjechała na półroczne stypendium do Francji na Uniwersytet w Orleanie, w czasie studiów doktoranckich odbyła praktykę w dziale tkanin Muzeum Narodowego w Krakowie. Dr Maria Molenda projektuje kostiumy teatralne, współpracuje także z filmem, projektuje ubiory współczesne inspirowane historią i folklorem. Pracę projektanta ubiorów i kostiumów łączy z pracą naukową, a także scenarzysty i reżysera teatralnego. Projektowane przez nią rekonstrukcje oraz kostiumy weszły do stałych ekspozycji muzeów polskich i słowackich.
W ramach założonej przez siebie Fundacji Nomina Rosae prowadzi Pracownię Rekonstrukcji Ubiorów Historycznych i Kostiumów, w której powstają stroje według jej projektów, wykonywane przez wykwalifikowaną krawcową Elżbietę Mężyk.
Dr Maria Molenda jest autorką książki Splendide vestitus. O znaczeniu ubiorów na królewskim dworze Jagiellonów w latach 1447-1572, (Kraków, 2012) oraz licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych. W roku 2019 otrzymała nagrodę Benefactor Musaei Scepusiensis w kategorii „Wybitna współpraca w dziedzinie działalności kulturalnej”.









Gennady Fomin

Gennady Fomin Gennady Fomin to muzyk pochodzący z Charkowa w Ukrainie. Gra na klarnecie. Specjalizuje się w muzyce klezmerskiej. Muzyka klezmerska to instrumentalna muzyka weselna Żydów aszkenazyjskich. Do połowy XX wieku grano ją w całej Ukrainie – od Charkowa aż do Czerniowiec. Dziś jest znana na całym świecie – należy jednak pamiętać, że jej korzenie znajdują w Mołdawii i w Ukrainie.
W Charkowie Jurij grał w „Charkowskim zespole klezmerskim”, który na festiwalu wystąpi z akordeonistą Dmitrijem Bogusławcem.












Juri Khainson

Yuri Juri Khainson to muzyk pochodzący z Charkowa na Ukrainie. Akordeonista, pianista, aranżer, bandleader. Specjalizuje się w muzyce klezmerskiej. Muzyka klezmerska to instrumentalna muzyka weselna Żydów aszkenazyjskich. Grano na całej Ukrainie aż do połowy XX wieku-wszędzie od Charkowa po Cierniowce. Dziś gra się i uczy na całym świecie, a pamiętano, że jej korzenie są w Mołdawii i na Ukrainie.
W Charkowie Jurij grał w charkowskim zespole klezmerskim i był organizatorem charkowskiego festiwalu Klezmer Tag. W marcu 2022 roku Yuriy przeniósł się z Charkowa do Jerozolimy. Tam zebrał nowy klezmerski skład.












Michał Moda. Ukraiński muzyk i aranżer

Moda Michał Moda to ukraiński muzyk pochodzący z Winnicy.
Michał Moda to pseudonim twórczy piosenkarza, kompozytora i aranżera Mykhailo Monynetsa.
W 2001 roku Moda został zaproszony do Winnicy, aby założyć studio MED-Records i być w nim aranżerem. W 2015 roku założył własne studio nagrań Moda-Records. Jest laureatem licznych konkursów piosenki, członkiem jury, otrzymał także nagrodę „Najlepszy Aranżer Roku” (2005). Michał posiada własny dorobek płytowy (8 albumów), jest autorem licznych aranżacji ukraińskich pieśni ludowych, a także wielu piosenek napisanych dla znanych wykonawców. Moda współpracuje z takimi znanymi gwiazdami Ukrainy i Kanady, jak: Viktor Pavlik, Mykola Svydyuk, Mykola Hnatyuk, zespół TIK, Pavlo Zibrov, Nadiia Shestak, Mykola Yanchenko, Iryna Fedyshyn, Mila Nitich, Dmytro Babak, Ivan Hanzer, Serhiy Asafatov, Alina Pash; oraz z zespołami: „Ne lizhte”, „Martovi”, „Lisapetny batalion”.










Jagna Knittel - etnolożka, dziennikarka, dokumentalistka, śpiewaczka tradycyjna

Jagna Knittel Od 1997 roku zajmuje się dawną muzyką wiejską z terenów Ukrainy, Białorusi, Rosji i Polski – jej dokumentowaniem i wykonywaniem. Organizowała dziesiątki wypraw terenowych do różnych regionów w w/w krajach. Koordynowała projekty polsko-ukraińsko-białoruskie, podczas których realizowała filmy dokumentalne (m. in. „Takich pieśni sobie szukam” 2008, „Wieś Swarycewycze” 2010, „Olmany” 2012) oraz spektakl oparty na pieśniach pt. „Olmany Interludium”. W 2014 r., w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ukończyła film pt. Uniwersytet Jana Gacy.
Od 2010 r. jest współorganizatorką festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata”. Śpiewa i koncertuje z zespołami „Z Lasu” i „Warszawa Wschodnia”. W 2016 była współscenarzystką i współrealizatorką 27 odcinków telewizyjnego programu Dzika Muzyka, poświęconego muzyce tradycyjnej i jej wykonawcom, w 2019 współscenarzystka programu „Z przytupem” (TVP Kultura).









Zofia Delest

Zofia Delest Germanistka, magister profesjonalnej komunikacji międzykulturowej, tłumaczka, artystka, dziennikarka, blogerka i aktywistka.
Urodzona w 1982 roku w Łodzi (Polska). Germanistka, magister profesjonalnej komunikacji międzykulturowej, tłumaczka, artystka, dziennikarka, blogerka i aktywistka. Od najmłodszych lat podejmowała wiele artystycznych podróży studyjnych. Od 2015 roku rolę jej mentora pełni częściowo profesor sztuki, dr Beata Cholewa-Mazurowska, dziekan Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi w latach 2012-2016. Obie panie opracowały w 2020 roku bardzo udaną sztukę teatralną "Zwischen den Welten".
Otrzymała kilka nagród. Między innymi w konkursie form teatralnych młodych polskich emigrantów na świecie: "Mam Talent 2019" otrzymała nagrodę specjalną za debiutancką sztukę teatralną "In diesem Körper war eine Seele von Millionen Menschen". Swoją najnowszą nagrodę zdobyła na początku tego roku za artystyczną instalację wideo "Czekając na rampie" na Star Film Festival (Hiszpania) & Resistencia (Argentyna).









Fundacja WSPIERAM

ul. Dywizjonu 303 nr 161, lok.U1
01-470 Warszawa

www.myzwamiwyznami.pl