Pokazy Festiwalu Filmów Polskich i Ukraińskich „My z Wami, Wy z nami” w Kielcach trwają!


Pierwsze seanse już za nami, jednak święto polskiej i ukraińskiej kinematografii potrwa aż do końca marca.

W sobotę 11 lutego publiczność zgromadzona w kinie „Moskwa” będzie miała okazję obejrzeć komedię Michała Rogalskiego „Każdy wie lepiej”, której bohaterowie starają się utworzyć patchworkową rodzinę z dwóch odmiennych światów. Związek Ani i Grześka zostaje wystawiony na próbę w momencie, w którym do ich relacji zaczynają wtrącać się rodzice pary oraz ich byli partnerzy. Okaże się, że ich wspólnym celem jest powrót do poprzedniego układu rodzinnego, ale aby tak się stało, trzeba rozdzielić zakochanych... Zachęcamy do tego, by samodzielnie przekonać się o tym, czy uczucie Ani i Grzegorza przetrwa na projekcji filmu rozpoczynającej się o 15:40.

.

Dzień później, o 13:40 skierujemy się ku najmłodszej publiczności, której zaprezentujemy ukraińską animację „Uprowadzona księżniczka” Olega Małamuża. Tytułowa bohaterka, córka kijowskiego księcia, zostaje porwana przez złego czarnoksiężnika, jednak na ratunek rusza jej ukochany, wędrowny artysta aspirujący do roli rycerza. Bez wahania wyrusza w drogę, na której czyha na niego mnóstwo niebezpieczeństw i pułapek. Czy siła miłości oraz wsparcie przyjaciół wystarczą, by pokonać czarownika i zniweczyć jego mroczny plan? Ostatnim z filmów prezentowanych w ten weekend będzie „Kijowski tort” Ołeksija Szapariewa. Jego bohaterka, dziewczyna z prowincji przybywa do ukraińskiej stolicy, która ma być dla niej tylko przystankiem na drodze do Ameryki, od której dzieli ją tylko dwadzieścia godzin oczekiwania na samolot. Kogo pozna i jakie przygody spotkają ją w tym czasie – tego dowiecie się w ramach niedzielnego seansu.

.

Tworząc program zadbano o jego tematyczną i gatunkową różnorodność tak, aby przypadł do gustu świętokrzyskiej publiczności i aby miłośnicy zarówno dramatu jak i lżejszego kina mogli znaleźć coś dla siebie. W ciągu kolejnych tygodni kielczanie będą mieli okazję obejrzeć jeszcze dwanaście filmów, wśród nich znajdą się komedie „Gwiazdkowa zamiana” Ołeksija Darugi, „Koza Nostra” Giovanniego Doty, „Wymarzony weekend” Władysława Klymczuka, „Stówka” Ołeksandra Bieliaka, „Moje myśli są ciche” Antonio Łukicza. Zaprezentowane zostaną także najwybitniejsze ukraińskie produkcje ostatnich lat, wśród których wyróżnić można poruszające dramaty „Jak tam Katia” Kristiny Tyńkewycz, „Klondike” Maryny Horbacz, „Stop-zemlia” Kateryny Gornostaj przejawiające wybitną wartość artystyczną i poruszające trudną tematykę, niejednokrotnie przedstawiając dramatyczne losy ludzi doświadczonych przez wojnę. W ramach pokazów polskich filmów w repertuarze znalazła się komedia „Teściowie” Jakuba Michalczuka, a także pełen humoru dokument „Lombard” Łukasza Kowalskiego. Z kolei w dramacie „Tata” w reżyserii Anny Maliszewskiej również nie zabraknie ciepła i optymizmu, a sama historia osnuta jest wokół losów sąsiadujących ze sobą dwóch rodzin – polskiej i ukraińskiej. Najmłodsi mieszkańcy Kielc obejrzą „Detektywa Bruno” w reżyserii Magdaleny Nieć i Mariusza Paleja. Projekcjom filmów towarzyszyć będą wystawy, koncerty i spektakle – już od trzeciego lutego w kinie „Moskwa” można obejrzeć wystawę kadrów z prezentowanych filmów oraz wystawę zdjęć, która ma na celu zapoznać widzów z najciekawszymi miejscami Ukrainy, w tym obiektami z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Każde zdjęcie zawiera niezbędne informacje: nazwę, geograficzne usytuowanie, wartość obiektu. 9 lutego na kanale YouTube Festiwalu odbędzie się koncert Giennadija Fomina, klarnecisty pochodzącego z Charkowa. W repertuarze artysty znajdą się żydowskie klezmerskie melodie taneczne z Ukrainy, wykonywane najczęściej na weselach. 12 lutego zaprezentowany zostanie spektakl „Między Światami” koncentrujący się na problematyce konfrontacji Wschodu z Zachodem i tego, z jakimi schematami myślowymi, mimo zmieniających się warunków politycznych i ekonomicznych, mamy do czynienia, gdy spotykają się ludzie pochodzący z tych dwóch biegunów.

Fundacja WSPIERAM

ul. Dywizjonu 303 nr 161, lok.U1
01-470 Warszawa

www.myzwamiwyznami.pl